Birlikten Doğan Güç

Türk Serbest Mimarlar Derneği Başkanı Önder Kaya, mimar, tasarımcı, plancı ve mühendislerden oluşan ekibiyle Öncüoğlu Mimarlık ve çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Uluslararası birçok projeye imza atan, başarısı aldığı ödüller ve gerçekleştirdiği projeler ile tescillenen Öncüoğlu Mimarlık, NG Kütahya Seramik’in özellikle büyük ebatlı ve ince kesitli ürünlerini kullandığı yurt içi ve yurt dışı projeleriyle dikkatleri çekerken, Türk Serbest Mimarlar Derneği Başkanı Y. Mimar, Restorasyon Uzmanı Önder Kaya mimarlık mesleğini tercihinden, Türkiye’nin mimari ve bugünkü yapı dönüşümüyle hızlı değişiminin basamaklarını bizimle paylaştı.

Mimar olmaya ne zaman karar verdiniz, eğitiminiz hakkında bilgi verir misiniz?

Mimar olmaya lise son sınıftayken karar verdim. Mimar veya psikiyatrist olma konusunda aklımda iki meslek vardı. Mimar olmayı isteyerek tercih ettim. Selçuk Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nü bitirdim ve sonrasında ODTÜ’de restorasyon master programını tamamladım.

TSMD (Türk Serbest Mimarlar Derneği) başkanısınız. Bu misyonu edinmeniz nasıl oldu?

TSMD Türk Serbest Mimarlar Derneği’nin örgütlü sivil toplumun, demokrasinin bir gereği ve ülkenin kalkınmasında çok önemli bir yeri olduğu inancındayım. Birçok farklı sivil toplum örgütüne de üyeyim. Türk Serbest Mimarlar Derneği’nde iki dönem 2. başkanlık görevini üstlendim. Bir yıl önce şubat ayında yapılan genel kurulda da başkan seçildim. Türk SMD’ nin 33 yıllık köklü ve kurumsal geçmişi, mesleki konularda fikir üretmek, aksiyon geliştirmek adına çok önemli bir misyon yüklüyor. Bu misyonu yerine getirebilmek adına yönetim ve üyelerimizle birlikte yoğun bir çaba içerisindeyiz, kamu özel sektörle farklı konularda farklı işbirlikleri yapıyoruz, güncel gündemimizden örnek vermek gerekirse; hizmet alım yönetmeliğinin değişmesi, telif haklarının koruması, kentsel yenileme konusu, mimarlık öğrencilerinin eğitimine yönelik ‘Basamaklar Sergisi’, yurtdışı mimarlık hizmetlerinin arttırılmasına ve olası pazarlara yönelik heyet ziyaretleri gibi faaliyetleri sayabiliriz.